IR Csatarendszerek, szabályok, csaták

A csatával kapcsolatos szabályok, beszámolók

Moderátor: denesatti

Re: IR Csatarendszerek, szabályok, csaták

HozzászólásSzerző: ogre11 » vas. jan. 23, 2011 2:08 pm

Szia
Amit leírtál igaz, de te csak egy problémára keresel megoldást. Az adó és vevő irány karakterisztikát minden gyártó közzéteszi, tehát ezt nem kell lemérni. Torony nélkül nem lehet egységesen elhelyezni a vevőket ezt jól látod, de nem ez a nagyobb probléma, hanem a találat jól látható visszajelzése. Szerintem ezt torony nélkül nem tudod megoldani.
Másodszor: nem mindenki tudja vagy akarja a tankot teljes mértékig átalakítani a csatarendszer miatt mert ez az élethűség rovására megy még akkor is ha éppen nem csatázik.Éppen ezért könnyen és mindenki által beszerelhető rendszereket kell készíteni ami ha éppen nincs használva, nem rontja a tankok kinézetét.
Harmadszor: a teljesen egyedi rendszer elkészítése nem olcsó dolog, és sajnos ránk Magyarokra nem igaz, hogy korlátlan összeget tudunk kifizetni a hobbinkra.
Ha van jó és kivitelezhető ötleted ami minden problémára megoldás, akkor szívesen fogadnánk. :jo
Üdv János
ogre11
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 595

HozzászólásSzerző: STEINER » vas. jan. 23, 2011 2:26 pm

Szerintem ez így teljesen korrekt! Valahol viszont láttam erre a problémára olyan megoldást ,hogy a toronyban csücsülő figurába volt beépítve az infravevők :D :D és ha eltalálták a figura villogott :-D :-D :-D Ez a megoldás nem rontja úgy az összképet mint a hagyományos vevők ,de találatkor mókás a parancsnok villogása :-D !
(Pz 4h LAH. 547)
(Sherman 75 W HVSS)
(Kv1 ZA Сталина)
STEINER
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1105

HozzászólásSzerző: outsiheder » vas. jan. 23, 2011 3:26 pm

A visszajelzés a gyári modelleken többnyire a torony aljára szerelt átlátszó fényvezető műanyag (nagyon alacsony/vékony) szoknyaszerű kivitelben, valahol a torony belsejére szerelt leddel megvilágítva. Ha nincs torony, akkor természetesen máshogy kellene megoldani. De jó lenne megnézni egy Zrinyi-II modellt, egy nem külső gombás érzékelővel szerelve, és látni mennyivel nehezebb terepen eltalálni, mint egy egyébként azonos felszereltségű bármely más tankot.
Az adó-vevőnél főleg az IR adóra gondoltam, ha az adó a csőbe van szerelve, vagy esetleg csak a lövegpajzson van egy lyuk mögé szerelve, a vevőnél vissza lehet keresni az érzékelő adatlapját, az gyakorlatilag szabványos, ha nincs egy túl kis átmérőjű, vagy egy akár optikai takarás iránykorrekció (Tamiya gomba) mögé szerelve. Kb. amikor az érzékelő félgömb része teljes egészében szabadon van, megnéztem az adatlapot, R=2,5 mm, azaz 5 mm átmérő (ez azért egy kicsit sok), az iránykarakterisztika tojás formájú, jól utánozza a nem merőlegesen leadott lövés relatív páncélvastagságot növelő hatását.
A figurába szerelt megoldást én is láttam, nagyon szépen, aprólékosan volt megcsinálva, de az gyakorlatilag csak az érzékelő gomba kiváltására volt megcsinálva.
A szabványosítás az első gond, mert gyakorlatilag minden típusnál előre meg kellene határozni, hogy (kis szórással) hova kell szerelni az érzékelőket, és azt megértem, hogy a nagyon szépen lefestett modelljét senki sem szerelné kilyuggatni.
Egy nem túl szép, és egy másik megoldás:
http://www.rcuniverse.com/forum/m_70845 ... ey_/tm.htm

Ráadásul, ha a láncsérülést is belevesszük...
outsiheder
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

Válaszok: 71

HozzászólásSzerző: Sherman » vas. jan. 23, 2011 4:58 pm

Elnézésedet kérem de nem értem a problémát. :csod Talán személyesen eltudnád magyarázni egy jó IR csata közben, ezért kérlek gyere el egy találkozóra, hozd el a tankod és ott megbeszélhetjük. Az se baj ha megépíted azt a Zrinyi-II modellt az új elképzeléseddel. :jo
Sherman
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1728

HozzászólásSzerző: outsiheder » hétf. jan. 24, 2011 12:49 am

Akkor pontosítom magam: a linkelt infra csatás képeken képeken az látszik, hogy a Vstank megoldása miért nem hibátlan/teljes értékű, az érzékelők részben takarásban (Tigris, parancsnoki kupola, ?KV-1 -nél pedig a torony hátsó felénél van?) vannak, az ilyen helyzetek kizárására kellene a tank testére is érzékelőket telepíteni.
A Zrinyit nem a torony nélküliség miatt írtam, hanem az átlagosnál jóval alacsonyabb felépítés okán.
/off
Az nagyon jó lenne, ha lenne tudásom és lehetőségem egyedi modellt készíteni, de munkahely nélkül ez nem fog menni.
De klubszinten fel kellene venni a kapcsolatot az amerikai társunkkal, hogy meg tudná-e osztani annak a gyönyörűen megépített Zrinyi-I -nek a dokumentációját. Az 1:16 méretarányú, tehát illeszkedik az itteni legelterjedtebb mérethez.
/on
Nekem egy erősen használt 1/24 Vstank Tiger-1 koraim van, most éppen darabokban, csúnyán szét van korrodálva az elem érintkezők lemezei mind a járműben, mind a távvezérlőben.
outsiheder
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

HozzászólásSzerző: Hessler » hétf. jan. 24, 2011 10:02 pm

outsiheder írta:Nekem egy erősen használt 1/24 Vstank Tiger-1 koraim van, most éppen darabokban, csúnyán szét van korrodálva az elem érintkezők lemezei mind a járműben, mind a távvezérlőben.

Léci ne térjünk el a témától. Ha van tigrised illusztráld képekkel a megfelelő helyen.
Köszi
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

Válaszok: 2818

Re: Szili 996 Tigrise

HozzászólásSzerző: outsiheder » vas. jún. 05, 2011 8:27 pm

Hogy idézzem a druszámat: "Ez így, ebben a formában nem igaz!"
Ha simán a lövegpajzsra van szerelve, akkor jóval nagyobb szögben, sokkal inkább szórt alakban sugározza a jelet, olyan, mintha söréttel lőnél. Ez jogtalan előny a többiekkel szemben!
Az nem véletlen, hogy azoknál a kluboknál, ahol van egységesített csatarendszer, még azt is meghatározzák, hogy milyen távolságra kell lennie az infra adó lednek a cső végétől, azaz igyekeznek szabványossá tenni a sugárzott jel szögének értékét, hogy mindenképpen csak kellő célzási pontosság esetén legyen érvényes találat.
Az, hogy aszimmetrikus, ahhoz kétség sem fér, mert belelóg a löveg csöve, és a lövegpajzs csövet rögzítő része. (hasonló hibák vannak a VS-Tank több tankjánál, ahol a tornyok tetején levő szerelvények (amelyek az életszerűséget/pontosságot növelő részek) maszkolják/lecsökkentik az érzékelőkre jutó jelet bizonyos irányokból.
(azt kifelejtettem, hogy szabályos leellenőrzés/átvétel van a saját szervezésű rendezvények ütközetei előtt)
Még egy klasszikus: "Egyenlő pályák, egyenlő esélyek! Neked miért van három tornacipőd?"
Az, hogy ezeknél a járműveknél kompromisszumot kell kötni, az nem kétséges, de talán újra lehetne gondolni, hogy mi a fontosabb, a lövés villanása, vagy a korrekt csatarendszer.
outsiheder
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

HozzászólásSzerző: vz1967 » vas. jún. 05, 2011 8:44 pm

Barátom.
Nem figyeled a képeket. Ha fentebb megnézed a led mi a vita tárgyát képezi a löveg pajzs mögött van ami az adott ponton 7mm er vastag. Továbbá a led csőben van minek a hossza 10mm er.
Kép
Ennyire kell bent lennie és teljesen mindegy hol van. Csőben vagy pajzsban vagy csipeszen a csövön. Azért jobb a pajzs mert egy csomó macera minden csata előtt a tankba beépíteni a kábelt, és nem is esztétikus annyira. Most mondhatnád a Jagdomba így van. Igen az csipeszes lett mert a cső vége annyira vékony hogy abba nem fér bele a led.
Továbbá ez a tank nem az én tulajdonomat képezi, így a megrendelő kívánsága az első de tanácsot adok mindenkinek ha nagy szamárságot akarnak csináltatni velem. Az ifrával kapcsolatban azért használjuk az Ogre rendszert mert kompatibilis minden mással, minden tekintetben, de nem kerül annyiba, így mindenki megengedhet 1-2 db ot magának és tud játszani. Ha személyesen találkozunk szívesen folytatom veled ezt a vitát!!!
Jagdpanzer.IV.L48
Panther G
Sherman Firefly
Opel blitz
És még nagyon sok-sok tank.
vz1967
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 2645

HozzászólásSzerző: outsiheder » vas. jún. 05, 2011 10:52 pm

Sorrendben:
Természetesen a megrendelő az úr..
Az Ogre féle csatarendszer korrekt csatarendszer (nem értem, hogyan került képbe, mert)
Az egyetlen kifogásolt dolog az infra adó led beépítése! (az esetleges (in)korrektség erre vonatkozott!!)
A lövegpajzs és a bele illesztett toldó elem együttes hossza kb. megegyezik azzal a mérettel, amekkora távolságra volt a cső végétől az adó, a kinti klub szabványában.

Vitatkozni akár személyesen nincs sok értelme, mert nekem, amikor még csak inas voltam, azt mondták a tanárok, a szakoktatók, és az öreg szakik: "ha nem egyértelmű valami, akkor mérd ki édes fiam". És mehettünk műszereket cipelni, mérőkábeleket, mérőzsinórokat kölcsönkérni, illetve fejet vakargatva gondolkodni, hogy hogyan csináljuk meg azt a mérést.
De ha szánsz rá időt, szívesen részt vennék egy mérés sorozatban, hogy megnézzük/kimérjük hogy például a többféle beépítési mód mennyire csereszabatos/egyenértékű.
Akkor tehát felvehetlek a barát listára?
outsiheder
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

HozzászólásSzerző: Hessler » hétf. jún. 06, 2011 7:03 pm

A lövegpajzsban elfogadható az infra led. Valóban komolyabb versenyeken nem engedik, de mi sajna attól messze vagyunk, hogy ilyenen részt vegyünk. A lednél az a lényeg, hogy mekkora az előtte lévő lyuk, mert a csőnél nem (mert nincs semmi az infraled előtt) de a lövegpajzsban lévő szűkítés inkább hátrány mint előny. Szóval szerintem ezzel nincs semmi baj. Többen is így használják és nem tapasztaltam, hogy könnyebb lenne nekik.
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: outsiheder » csüt. jún. 09, 2011 10:52 pm

Közben megtaláltam, igaz véletlenül:
mamut fórumtársunk kimérte mind az adó szórási szögét, mind az elhelyezésből adódó irányszög eltérést.
viewtopic.php?f=38&t=769
Köszönöm szépen, hogy vette a fáradtságot, és rááldozta az idejét!
Mostanra ennyi, gondolkodom...
Van-e különbség távolságban és a szórás szögében az adó led 3 vagy 5 mm átmérőjű, illetve az előtte levő furat szintén 3, vagy 5 mm (vagy kisebb, mint a led saját külső átmérője)
És/vagy ha a led mélyebben/hátrébb van elhelyezve, akkor is csökkennie kell a szórásnak.
Ha a sugárzás szöge keskenyebb, és nem matt, fekete anyagból van a takaró/illesztő közdarab, akkor valamivel növekedhet a hatótáv, de pontosabb célzás kell.
Kitaláltam egy új fogalmat: Űrméret alatti infra lövés! :D
outsiheder
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

HozzászólásSzerző: Dan » pén. szept. 27, 2013 11:08 pm

Most tervezem én is, hogy csatarendszert veszek. Nézegettem pár videót és találtam egy érdekességet, bár már lehet, hogy rég tudjátok, csak nekem új... Ha jól értem, azt magyarázza benne a muksó, hogy a Tamiya csatarendszer úgy van tervezve, hogy 45 fokban elforgatott csőnél nyújt valós védelmet előre-hátra és az oldalakra. Ők fogták, és elfordították a kis prizmát (meg is mutatja, hogy kell...nagyon egyszerű...), hogy frontális támadásnál elől legyen a védelem. Sorry, ha már tudtok róla... :D

1:37-től mutatja:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oRxbLmF56Gs[/youtube]
Tamiya Leopard 2A6
Dan
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 238

HozzászólásSzerző: Phoenix79 » csüt. okt. 03, 2013 11:45 am

Az egész téma átolvasása után:
Az Ogre csatarendszer kompatibilis az EL-MOD & TAMIYA csatarendszerekkel, tehát lehet harcolni egymás között. Ez világos.
Az én kérdésem amire itt nem találtam választ (talán mert annyira egyértelmű :-) ), hogy az Ogre féle csatarendszer milyen vezérlőelektronikához csatlakoztatható?
Simán csatlakoztatható egy bármilyen verziójú RX-18 HL vezérlőhöz (a legújabbakhoz is mint a platinum vagy a 2,4GHz-es), vagy csak Tamiya/EL-MOD vezérléshez lehet csatlakoztatni?
Az Ogre11 által írt
a vezérlő elektronikából kijövő negatívos jel (ágyúlövés,airszoft,hátrasikló vezérlő jel) képes vezérelni az én csatarendszeremet.
Ha neked van ilyen negatívos vezérlő jeled, akkor tudod használni a csatarendszert, ha nincs akkor nem.

valószínűleg választ adna erre a kérdésre, de sajnos fogalmam sincs az RX-18 vezérlő működéséről így ez az információ nekem nem mond semmit.
Phoenix79
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

Válaszok: 10

HozzászólásSzerző: Hessler » csüt. okt. 03, 2013 4:30 pm

Ez egy különálló elektronika nincs jelentősége, hogy éppen milyen vezérlés van a tankba. Egyszerűen bármibe be építhető.
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: kawa » csüt. okt. 03, 2013 6:02 pm

Csak táp kell neki meg egy inditó kontakt ami az elsütés .Ennyi
Tiger "01"
KÖNIG TIGER "211"
HUMMEL "KURSZK"